Prowadzenie sklepu internetowego – czy niezbędne jest założenie działalności gospodarczej?

dodane: 28 sierpień
Prowadzenie sklepu internetowego – czy niezbędne jest założenie działalności gospodarczej?

Założenie pierwszego sklepu internetowego często wiąże się z wieloma wątpliwościami, odnoszącymi się zarówno do aspektów technicznych, jak i kwestii prawnych. Czy żeby prowadzić sklep internetowy trzeba zarejestrować działalność gospodarczą? Najczęściej na właścicielu sklepu będzie ciążył taki obowiązek. Prawo przedsiębiorców dopuszcza jednak możliwość prowadzenia tzw. działalności nierejestrowej. Brak konieczności opłacania składek ZUS, po spełnieniu warunków określonych przepisami prawa, zachęca do podejmowania inicjatyw oraz zakładania własnych biznesów. To duże ułatwienie na starcie, gdy nie są generowane wysokie przychody, a każde obciążenie finansowe utrudnia dokonywanie dalszych inwestycji i rozwijanie firmy. Na czym polega działalność nierejestrowa? Czy z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które zamierzają prowadzić sklep internetowy?

Czym jest działalność nierejestrowa?

Handel elektroniczny to wiele możliwości dla przyszłych przedsiębiorców. Nie jest konieczne wynajmowanie lokalu, a w pewnych przypadkach nie trzeba także wygospodarowywać miejsca na magazynowanie (w modelu dropshippingowym proces wysyłki przeniesiony jest na dostawcę – hurtownię). Zgodnie z przepisami zawartymi w Prawie przedsiębiorców nie stanowi działalności gospodarczej działalność, w ramach której osiągany przychód należny nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Drugim warunkiem, obok limitu przychodów, jest niewykonywanie działalności gospodarczej w okresie ostatnich 60 miesięcy.

Co dzieje się w sytuacji, gdy limit przychodów zostanie przekroczony? Z dniem przekroczenia limitu przychodów działalność staje się działalnością gospodarczą, a właściciel sklepu ma 7 dni na złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej.

Co ważne, właściciel sklepu internetowego może złożyć wniosek o wpis w CEIDG również jeśli nie przekracza limitu dochodów, ale uzna, że chce prowadzić działalność gospodarczą.

Działalność nierejestrowa a podatek

E-handel, nawet w przypadku prowadzenia działalności nierejestrowej, wymaga dopełnienia różnych formalności. Przede wszystkim należy pamiętać o prowadzeniu uproszczonej ewidencji sprzedaży oraz płatności podatku dochodowego. Trzeba także zweryfikować obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT.

Działalność nierejestrowa to rozwiązanie kierowane do osób, które dopiero zaczynają przygodę z własnym biznesem. Wśród największych korzyści wyróżnić należy:

  • brak konieczności rejestracji w CEIDG oraz opłacania składek ZUS,
  • prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży zamiast księgowości,
  • ograniczenie kosztów na początku działalności,
  • możliwość „wypróbowania” pomysłu na biznes.

 

Sklep internetowy B2C   to fantastyczny pomysł na własny biznes. Działalność nierejestrowa jest korzystnym rozwiązaniem dla osób, które chcą sprawdzić swój pomysł. W każdym momencie możliwe jest złożenie wniosku o wpis do CEIDG i uzyskanie statusu przedsiębiorcy (chyba że przekroczony zostanie limit przychodów – w takim przypadku złożenie wniosku jest obowiązkowe).

Zadzwoń
22 888 50 00
Spotkajmy się
ul. L. Kondratowicza 37, Warszawa
© ITCenter 2019      Projekt i wykonanie ITCenter